Gwałtowne burze nad Bolesławcem

10 maja 2018 od godz. 14.00 na terenie powiatu bolesławieckiego wystąpiły gwałtowne burze z obfitymi opadami deszczu i gradu.  Łącznie Stanowisko Kierowania PSP w Bolesławcu do godz. 7.00 dnia 11 maja br. odnotowało 183 interwencje jednostek ochrony ppoż. spowodowanych burzami. W kulminacyjnym momencie organizowania działań ratowniczych w dniu 10 maja od godz. 15:00 do 22:00 zgłoszenia z numerów alarmowych oraz dysponowanie jednostek do interwencji prowadziło jednocześnie 3 Dyżurnych Operacyjnych SK.

Opady deszczu i silny wiatr przyczyniły się do powstania 3 kolizji drogowych na drodze krajowej A4, ok. 10 przewróconych drzew na drogi, a także licznych zalań i podtopień w budynkach użyteczności publicznej, handlowych, mieszkalnych i gospodarczych. Napływająca woda przy ul. Wesołej w Bolesławcu spowodowała również zalanie garaży i pomieszczeń piwnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Prowadzone działania ratownicze wspólnie przez jednostki PSP i OSP polegały głównie na pompowaniu wody,  usuwaniu drzew z dróg i zabezpieczaniu mienia przed zalaniem.

                Do podjęcia interwencji dysponowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Bolesławca, Zgorzelca i Legnicy, oraz Ochotniczych Straży Pożarnych powiatów bolesławieckiego, legnickiego, lwóweckiego, złotoryjskiego i zgorzeleckiego. Razem w akcji zaangażowanych było ponad 40 pojazdów i ok. 170 strażaków.

                Ponadto podczas usuwania skutków burz do SK PSP w Bolesławcu o godz. 17:06 wpłynęło kolejne zgłoszenie tym razem o pożarze budynku gospodarczego w Brzeźniku. Pożar, który objął dach budynku oraz składowane wewnątrz opony i urządzenia warsztatowe gasiły jednostki z KP PSP z Bolesławca oraz OSP Różyniec, Gromadka, Trzebień  i St. Jaroszowice.

                Niestety podczas prowadzenia dużej  ilości interwencji odnotowano też 1 kolizję pojazdu pożarniczego podczas, której na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Na skrzyżowaniu ulic Polnej i Chrobrego w Bolesławcu po godz. 17.00 w zastęp z jednostki PSP ze Zgorzelca uderzył pojazd osobowy.

Działania prowadzone przez strażaków pozwoliły na ograniczenie powstających strat materialnych. Pomimo wielu interwencji podejmowanych często w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych nie odnotowano żadnej osoby poszkodowanej ani wypadku z udziałem ratownika.