Ćwiczenia „Sprawdzian 2018”

Niezapowiedziane ćwiczenia, sprawdzające gotowość to podjęcia działań na terenach leśnych, odbyły się 15 maja br. w Nadleśnictwie Węgliniec. Sprawdzano gotowość bojową strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów: bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lubańskiego. Z naszego powiatu ćwiczyli strażacy z KP PSP w Bolesławcu, a także zastępy z OSP Nowogrodziec, OSP Warta Bolesławiecka i OSP Osiecznica – wchodzące w skład Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych. Zadaniem naszych strażaków było rozpoznanie miejsca, w którym doszło do pożaru lasu, odpowiednim ustawieniu zastępów, ugaszenie pożaru ściółki leśnej za pomocą podania 6 prądów wody. Pozostałe zastępy wykonywały zasilanie wodne ze zbiornika oddalonego od frontu pożaru o około 700 m.

W trakcie działań zastosowano podgrywki mające na celu sprawdzenie zachowania się strażaków podczas zmieniającej się sytuacji. Jedną z podgrywek było nowe zarzewie pożaru w innym miejscu, drugą było zasłabnięcie strażaka gaszącego pożar. W pierwszym przypadku skierowano w trybie alarmowym jeden z zastępów do nowego pożaru. W drugim natychmiast podjęto decyzję o udzieleniu pomocy poszkodowanemu strażakowi i o jego ewakuacji z frontu pożaru.

W ćwiczeniach brali udział także pracownicy nadleśnictwa, którzy zadysponowali dwa samoloty gaśnicze. Samoloty dokonały zrzutu wody wspomagając nasze działania.

Ćwiczenia zakończono wnioskami i uwagami. Celem ćwiczeń było sprawdzenie mobilności jednostek, współpraca zastępów z kilku powiatów podczas działań, a także współpraca ze służbami leśnymi.